2017 rugpjūčio 8 d. prieš pietus atvykvome į ZEGG bendruomenę. Per pietus susipažinome su viena iš vadovių Barbara Stützel.

Pirmą įspūdį kiek sugadino tai, kad mums parodė nakvynei dideles palapines, o jose esantys čiužiniai buvo tikrai ne pirmos jaunystės, todėl Tomo paprašėme paklausti, ar yra kur kitur galimybė apsistoti. Mums parodė patalpas vieno iš gretimų pastatų rūsyje, kur taip pat buvo čiužinių. Tai buvo labiau priimtina, ten ir įsikūrėme.

15 val. turėjome ekskursiją po šią bendruomenę, kuri prasidėjo vietiniame bare – aludėje. Mums Agnes, kuri atsakinga už ZEGG bendruomenės viešuosius ryšius, papasakojo apie bendruomenę, pavaišino arbata, kava bei, jos žodžiais, labai geru vandeniu, ZEGG bendruomenėpo to pavedžiojo po ZEGG bendruomenės teritoriją. Bendruomenėje šiuo metu 112 narių, apie 80 suaugusių, 30 vaikų. Dalis žmonių dirba pačioje benduomenėje, dalis – išorėje. Čia labai stipri savanorių veikla, kurios koordinavimui turi vieną valdybos narį – tai viena iš svarbesnių veiklų (pvz., vaikų darželyje privalo būti du suaugę, tai kone visada tam atsiranda bent vienas savanoris).

Rodė schemą, kaip išspręstas elektros energijos poreikis: tam naudoja bent 3-4 skirtingus elektros energijos gavybos būdus (malkos, dujos, saulės baterijos, kt.). Graži pas juos landšafto struktūra, teritorija gana didelė, tarp pastatų, kuriuos jungia keliukai, daug žalumos, auga įvairūs vaismedžiai (slyvomis smaguriavome keliose vietose), dekoratyviniai augalai. Yra parkai, natūralūs miško gojai (pvz., atskirai moterų, vyrų praktikoms), yra didelis lauko baseinas, kuriame paprastai visi maudosi nuogi. Į bendruomenės teritoriją su automobiliais nevažiuojama – čia gali įvažiuoti tik aptarnaujančio personalo mašinos.

Apsilankėme didžiuliame sode, kuriame auginami vaisiai, ugos, daržovės ne pardavimui, o vietiniam vartojimui, svečiams. Išsirovėme iš žemės morkų, nusiplovę iš karto ir valgėme, po to aptikome slyvų, parodė ir šilauogių, gervuogių krūmų, buvo labai įdomu pasmaguriauti, malonu pabūti šioje vietoje, juolab, kad netoliese girdėjosi malonus upelio čiurlenimas.ZEGG bendruomenės gėlės

17 val. mūsų laukė susitikimas su Barbara, dėl karščio buvo nutarta eiti į tą patį sodą, kur susėdus mums pristatė savo sukurtą emocinės terapijos techniką. Ji pasakojo, kad bendruomenėje, nori – nenori kyla įvairių įtampų ir, kad žmonės neišsibėgiotų, teko ieškoti būdų, kaip mažinti trintį.

Kaipgi jie tai daro?

Jie reguliariai susitinka į ratą, kurio vidurin išėjęs žmogus pasakoja apie kokią nors savo problemą. Visi klausosi, nekomentuoja, ir tik vėliau tarsi veidrodis atspindi tai, ką juto tam žmogui kalbant. Tai padeda tam kalbėjusiam tarsi pamatyti save iš šalies ir galbūt net rasti sprendimą ar bent jau paleisti įtampą.

Mes pasidalinome mūsų naudojama perspėjimo praktika, taip pat dorybių žmoguje atspindėjimo praktika, kurią pradėjome naudoti pusiausvyri atkurti. Barbara pastebėjo, kad jie pirma pasako žmogui gerus dalykus ir tik po to tai, kas yra blogai, nes jei atvirkščiai – dažniausiai žmogus “pasišiaušia” arba “susitraukia” ir nieko nebepriima.

ZEGG bendruomenėTada Barbara pasiūlė pabandyti tą jų naudojamą praktiką porose, susėdus į poras uždavė tokį klausimą: “Kas džiugina tave bendruomenėje, kuo ji tau brangi, už ką esi jai dėkingas?” Vienas kalbėjo, kitas tik klausėsi, tada apsikeitėme. Po kelių minučių pasiūlė pasikeisti žmonėmis, tada uždavė kitokį klausimą: “Kokia tavo didžiausia baimė, susijusi su bendruomene?” Ir vėl tam skyrėme apie 2 min. Po to kiekvienas pasipasakojo, kuo gi jam brangi bendruomenė, bei savo baimėmis, susijusiomis su ja.

Patiko tai, kad ši praktika padėjo kiek kitaip įsisvertinti pačią bendruomenę, savo santykį su ja, suvokti jos vertę bei svarbą sau, nes daugelio pasidalijimuose dominavo baimė jos netekti.

ZEGG bendruomenė19 val. vakarieniavome, o 20.30 val. mums paskyrė susitikimą toje pačioje bendruomenės kavinėje – aludėje pristatyti Kalnuotės bendruomenę. Tomas ir vėl pasiūlė visų pirma prisistatyti visiems asmeniškai. Pasakojome trumpai apie save, prisistatė ir ZEGG atstovai – savanorių koordinatorė, graikė, dirbanti su graikais šioje bendruomenėje, pagyvenęs vyrukas, Barbara, stalius, “viena koja” Rusijoje gyvenantis… Kadangi vakarėjo, labai puolė uodai, perėjome į kavinę.

Ten Tomas pasiūlė ne įprastai pasakoti apie bendruomenes, o vieni kitiems užduoti paeiliui po klausimą. Pirmas paklausė Tautvydas, kokia šios bendruomenės struktūra. Barbara pasakojo, kad taryboje 12 žmonių.

2017 rugpjūčio 9 d.

Nakvojome bendroje patalpoje visi kartu. Idalija ir Tautvydas išėjo į nuo 7.30 val. vykstančią meditaciją, pasakojo, kad buvo giedamos įvairių tradicijų mantros, giesmės, dainos. Papusryčiavę susiruošėme ir išvykome iš ZEGG bendruomenės.

Įdomu, kad reakcija tik atvykus į ZEGG bendruomenę buvo gana įvairi. Man patiko šios bendruomenės praktikuojamas nuoseklus žmonių tarpusavio santykių gerinimas, rimtas dėmesys tam, tolerancija kiekvieno interesams, pasaulėžiūrai, labai gražus bendravimas su gamta, jos puoselėjimas… Turint omenyje, kad bendruomenė kūrėsi stiprėjant žmonių laisvės siekiams, nenuostabu, kad su tuo teko daug dirbti, kad suvaldyti procesus. Šioje bendruomenėje man jautėsi tikra pagarba žmogui, gamtai, laisvei.