Asociacija „Kalnuotės bendruomenė” 2022 m. baigė Suaugusiųjų švietimo K1 projektą “Holistinių sričių specialistų tobulinimasis” (projekto numeris 2020-1-LT01-KA104-077699).

Šiame projekte buvo numatyti bendruomenės narių vizitai į kursus Europoje esančiose eterinių aliejų augimvietėse Kroatijoje, Šibenike ir Prancūzijoje, Provance, Simiane la Rotonde ūkyje. Pagrindinis projekto tikslas – sudaryti sąlygas organizacijos specialistams, naudojantiems eterinius aliejus, perimti gerąją patirtį bei tą patirtį perduoti kitiems žmonėms.

Projekto dalyviai įvairiai pritaikė ir ateityje naudos įgytą patirtį. Pavyzdžiui, Kalnuotės bendruomenė „Patyriminės savaitės“ programą papildė eterinių aliejų augimviečių pristatymu su degustacija, kurią siūlo visiems šios programos dalyviams. Kita įgyta patirtis – bendruomenės narių apsijungimas organizuojant sklaidą, t.y. bendruomenės nariai pristatė įgytą patirtį gyvai ir onlin‘u, parengė pristatymų įrašus, kuriuos viešina įstaigos puslapyje, projekto puslapyje ir YouTube kanale. Ši patirtis įgalino skaityti pranešimus asmenis, kurie niekada to nebuvo darę, ir kurie įgytą patirtį naudos ateityje, tiek įgyvendinant panašias bendruomenines veiklas, tiek savo asmeninėse veiklose. Svarbu paminėti, kad visos projekto dalyvės intensyviau naudoja eterinius aliejus darbe (naudoja masažams, pirties procedūroms, kvėpavimo užsiėmimuose, patalpų erdvei ir pan.) ir šeimose.

seed-to-seal-kursu-pristatymas-14

Kitas ne mažiau svarbus projekto tikslas – buvo skatinti įvairių holistinių sričių bendradarbiavimą. Visos dalyvės pirmą kartą dalyvavo pasaulinio masto kursuose (mokymų dalyviai – iš viso pasaulio, organizatoriai – Europoje įsikūręs amerikietiškos kompanijos padalinys), kuriuose sutiko daugybę įvairių sričių aromaterapijos specialistų ir mėgėjų, entuziastų, naudojančių aukštos kokybės terapinius ekologinius eterinius aliejus, atvykusių į renginius susipažinti su augimvietėmis, su aliejų gamybos procesais distiliatorinėse, gauti edukacijų, praktinės patirties, kontaktų, ir tiesiog pasidalinti savo patirtimis. Dalyves sužavėjo paprastumo ir aukšto lygio organizuotumo suderinimas, kompanijos darbuotojų ir visų partnerių nuoširdumas, pasisėmė įvairių idėjų, net ir mažyčių detalių savo veikloms, o taip pat žavėjosi regionų išskirtinumais (visos dalyvės kursų vietovėse lankėse pirmą kartą).

Išskirtiniausi aplankytų augimviečių bruožai – ekologiškumo principai – jų laikomasi nuo vietovės parinkimo iki pat kokybės ženklinimo, vadinamo „Seed to Seal“ principo. Ekologija ūkiuose paaiškina, kodėl ne kiekvienoje šalyje galima užauginti augalus, reikalingos atitinkamos kokybės aliejų gamybai. Pažymėtina, kad vietovės ūkiams buvo parinktos atsižvelgiant į tą faktorių, jog šlamučiai pasirinktoje vietovėje Kroatijoje, ir levandos pasirinktoje vietovėje Prancūzijoje auga ir gamtinėmis sąlygomis, t.y. natūraliai, be žmogaus įtakos. Vietovėse iki tol buvo vienu atveju augintos vynuogės, kitu – levandos, todėl žemė neteršta cheminėmis trąšomis. Ūkių teritorijos daugiau nei 50 km nutolusios nuo bet kokių pramonės centrų.

Kompanijos lyderiui D. Gary Young, atvykusiam iš Amerikos, teko atlikti daugybę tyrimų, eksperimentų, bendradarbiauti su vietiniais ūkininkais, ekspertais, mokslininkais, norint sudaryti geriausias sąlygas kultūriniam augalų auginimui, kad išgauti geriausias jų savybes. Pats konstravo techniką akmenų skaldymui Dalmatijoje, masiniam augalų sodinimui abiejose augimvietėse, statė ir įrenginėjo distiliavimo patalpas, visaip gerino gan skurdžias dėl gamtinių sąlygų augalų auginimo sąlygas bei skatino tą daryti savo kompanijos darbuotojus, kurie iki šiol vykdo įvairiausius tyrimus ūkiuose.

Vienas paskutiniųjų levandų ūkyje atliekamų tyrimų – kaip sudaryti šešėlius, parūpinti drėgmės nelaistomose augimvietėse, kur temperatūra vasarą peršoka 36 laipsnius. Jau antrus metus šiuo tikslu levandų sodinukai auginami neravint tų piktžolių, kurios neįtakoja aromato, tačiau, kurių šaknys geba pasiimti vandenį iš giliau, kuris reikalingas ir levandoms. Plius kas kelinta vaga sodinami medžiai (alyvmedžiai, vynuogės). Visi tyrimai organizuojami taikantis prie ten esančių natūralių gamtinių sąlygų. Visos tyrimų žinios perduodamas taikymui kooperatyvo principu dirbantiems ūkininkams. Tokiu būdu prisidedama prie natūralių gamtos sąlygų išsaugojimo, ekologiškų ūkių plėtojimo, ūkininkų paramos – tai didžiuliai kompanijos tikslai ir tikrasis ekologijos principas.

Plačiau apie patirtį kursuose, gautas edukacijas, tame tarpe kvepalų gamybą, praktines veiklas, lyderystės mokymus, distiliavimo procesą, ekologiją ūkiuose ir pan. galima rasti straipsniuose ir pristatymų įrašuose bendruomenės ir projekto puslapiuose.

seed-to-seal-kursu-pristatymas-11

Svarbu paminėti, kad projekto dalyvių parsivežtos ir įgytos patirtys, organizuojant sklaidos renginius, davė idėjų naujoms veikloms organizuoti, pasitikėjimo plačiau ir drąsiau veikti savo bendruomenėje, ieškoti galimybės bendrauti tarptautiniu mastu, naujų kontaktų, ir, žinoma, įkvėpimo plačiau naudoti ir skleisti žinią apie aromaterapiją, terapinius eterinius aliejus. Jau dabar bendruomenės dalyviai įgiję naujų kompetencijų ir įgūdžių bei patobulėję profesinėse srityse, bendruomeniniame veikime, patobulinę užsienio kalbos įgūdžius ir pan., įgyvendina naujus projektus, turi lektorius, galinčius pristatyti kursus, vykusius eterinių aliejų augimvietėse ir pasidalinti žiniomis apie eterinių aliejų kokybę, poveikį, naudojimo galimybes, planuoja ateities veiklas, susijusias su aromaterapijos sklaida.

Daugiau apie projektą galima rasti projekto puslapyje: https://holistiniusriciuspecialistai.weebly.com/ ir

Kalnuotės bendruomenės puslapyje: https://www.kalnuotesbendruomene.lt/category/projektai/projektas-holistiniu-sriciu-specialistu-tobulinimasis/ .

Straipsnį parengė šio projekto iniciatorė, asociacijos „Kalnuotės bendruomenė“ narė Loreta Valuckienė