2018 birželio 11-17 dienomis mes, šeši Kalnuotės bendruomenės nariai, aplankėme Suderbyn ekobendruomenę Švedijoje, Gotlando saloje. Bendruomenė įkurta maždaug prieš 10 metų.
Plotas – panašus kaip ir Kalnuotėje. Privalumai – yra pagrindinis gyvenamasis dviejų aukšų namas su bendra virtuve, svetaine ir keletu mažučiukų gyvenamųjų kambariukų. Yra lauko virtuvė, lauko dušas, dideli bendri stalai lauke prie namų. Taip pat yra dideli ūkiniai pastatai, kur įsikūrusios įvairios dirbtuvės, patalpos bendriems susitikimams, filmų peržiūrai, meditacijai ir pan. Svečiai gali įsikurti kelioniniuose vagonėliuose arba palapinėse. Beje, čia yra sunkiau nei pas mus išsikasti tvenkinį, nes saloje yra daugiau ant uolų, vanduo neišsilaiko, nusenka. Taip pat dėl leidimų sudėtinga ten turėti pirtį su kaminu, tad tikrai ne savaime suprantama, kad turime Kalnuotėje nuostabią Andriaus autentišką pirtelę!
Beviešėdami galėjome giliau pasimokyti, kaip puoselėjama ekologija: vartojamas tik ekologiškas maistas, naudojamos ekologiškos valymo priemonės, skrupulingai rūšiuojamos atliekos, yra pastatyti biotualetai, dažniau stengiamasi važinėti dviračiais, ne automobiliais. Bendruomenės nariai vyksta į įvairias ekologijos palaikymo akcijas.
Stebėjome tam tikrą bendruomenėje susidėliojusią dienotvarkę, bendrą būtį: pusryčiaujama kartu, prie pusryčių stalo kiekvienas pasako, kaip jaučiasi. Kaip mokama, rūpinamasi vienas kitu, nes galbūt ir nelengva metus išbūti toli nuo savo namų, naujoje aplinkoje, tad yra šilumos, artumo, jaučiasi vienas kito palaikymas.
Ką sakėme galėtume pritaikyti savo bendruomenėje? Prie pusryčių stalo yra įvardijami reikalingi nudirbti darbai, lentoje jie užrašomi, o bendruomenės nariai patys pasirenka, kas ką tą dieną dirbs. Darbo atmosfera gana lengva: pagal savijautą ar asmeninius poreikius – galima darbus ir praleisti. Yra naujai auginami daržai, tad pagrindiniai darbai, kiek pastebėjau, šiuo metu yra juose.
Taip pat bendri ir pietūs, vakarienės, maistas veganiškas, gaminamas pakaitomis. Vieną iš vakarų turėjome gimtadienio pyragą ir šokių vakarėlį – linksmybės taip pat reikalingos! :)
Yra keli senbuviai, įkūrėjai. Susipažinome su viena iš jų Ingrid, kuri keturias dienas per savaitę dirba už bendruomenės ribų, kitas dienas – bendruomenėje. Paskutiniais metais yra rašomi įvairūs projektai, tam skiriama gana daug laiko, ypač tuo periodu, kai ne vasara ir nėra lauko darbų. Buvome supažindinti su įdomia bendruomenės vizija: ji yra gana nuodugniai apgalvota, kas susiję su namų, namelių pastatymu, yra nubraižyti detalūs projektai.
Kai kurie projektai gauna finansavimą. Pagal juos šiuo metu yra atvykę įdomūs žmonės, savanoriai, iš įvairiausių šalių – socialiniams eksperimentams, įvairiems eko inovatyviems moksliniams projektams tęsti (pvz. apšildymo kūrimui iš organinių atliekų, įvairioms ekologinėms statyboms, ekologinei sodininkystei ir daržininkystei puoselėti ir kt.).
Atvykstama pagal projektus iš Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Vengrijos, Rusijos, Turkijos, Lietuvos ir kitų šalių – metams, porai mėnesių ar savaitei, tad susidaro labai savita, įdomi, turininga multikultūrinė terpė :)
Tad ir mes klausėmės paskaitų, dirbome daržuose, pynėme žolėms kasas, prisidėjome prie picų kepimo, taip pat apsidairėme po vietines apylinkes – ėjome pėsčiomis, važiavome dviračiais. Baltijos jūra – už trijų kilometrų, kurortinis viduramžių miestelis Visby mus apsupo žydinčių rožių gausa, jų kvapais. Vaikščiojome siauromis senamiesčio gatvelėmis, civilizuotai sutvarkytu pajūriu ir valgėme ledus, kuriuos galėjome išsirinkti iš šimtų rūšių – tokia štai didelė ten buvo jų įvairovė.
Rita Aušra