2022 metų birželio 17-19 dienomis Loreta Valuckienė vyko į „Helichrysum Sead to Seal“ mokymus pagal asociacijos „Kalnuotės bendruomenė“ vykdomą Erasmus+ projektą “Holistinių sričių specialistų tobulinimas”. Tai kasmetiniai mokymai, organizuojami Kroatijoje Šibeniko mieste, kurie šiemet vyko po ilgos pertraukos (dėl pasaulinės pandemijos). Todėl į kursus bilietai buvo labai greit išpirkti ir galimybė į juos nuvykti teko tik vienai asociacijos narei.
“Helichrysusm Sead to Seal” organizuojamas tam, kad papildyti žinias apie eterinius aliejus, ypatingai daug dėmesio skiriant šlamučių aliejui, bei Kroatijoje esančioms šlamučių augimvietėms ir distiliavimo gamyklai. Taip pat viena svarbiausių renginio paskirčių – suburti naudotojus tam, kad jie pasidalintų savo veiklomis eterinių aliejų srityje – tokiu būdu įkvėptų vieni kitus bei paskatintų aktyviau veikti. Kartu tai puiki galimybė užmegzti kontaktus, susipažinti su regionų ir Europos tinklų bei Kroatijos ūkio darbuotojais.
Mokymų dalyviai – eterinių aliejų naudotojai iš viso pasaulio, tokių šalių kaip Austrija, Rumunija, Rusija, Kroatija, Italija, Malta, JAV, Anglija, Airija, Latvija, Lietuva ir kt. Svarbu paminėti, kad Lietuvą atstovavome trise (iš kurių viena jau daug metų gyvena Airijoje) – tokiu būdu įgijome naujos, t.y. šalies atstovavimo patirties.
Veiklų pagrindinė kalba – anglų. Tačiau buvo sudaryta vertimo galimybė į bene penkias kalbas – visi gavome radijo stoteles ir ausines pagal pasirinktą kalbą jau pirmo vizito į šlamučių augimvietes metu.
Labiausia nustebino aukštas kursų organizavimo lygis – buvo iš anksto pasirūpinta apgyvendinimo pasiūlymais, renginio programa, profesionaliais pranešėjais, parinkta nuostabi pagrindinė renginio vieta (keturių žvaigždučių viešbutis), išvykų į ūkį ir distiliatorinę suorganizavimas (vykome 5 dideliais autobusais, kuriuose atsakingi asmenys pasakojo apie šalies, regiono ir šlamučių kaip šalies turto, ypatumus), susitikimai su ūkio, distiliatorinės, Europos vadovais bei darbuotojais, pažinojusiais kompanijos įkūrėją Donald Gary Young.
Nuvykus į šlamučių ūkį akivaizdžiai pasimatė tikrieji ekologijos principai. Visų pirma, ūkis gerokai atitolęs nuo bet kokių pramonės centrų – nuo Šibeniko važiavom apie valandą autobusu į Dalmatijos regiono kalnų papėdę. Augimvietės vietoje dar praėjusio šimtmečio pradžioje buvo auginamos vynuogės, todėl tai švari, chemikalais netręšta vietovė. Aplink laukai, kuriuose šlamutis ir kiparisai auga natūraliai – būtent todėl ūkiui pasirinkta tokia vieta, t.y. tam, kad augalas augtų jam natūraliomis sąlygomis. Šlamutis sodinamas dukart per metus iš čia pat šiltnamiuose auginamų sodinukų, kurie užaugę iš natūralių ir kruopščiai atrinktų sėklų. Šiam augalui svarbu saulė ir karštis, t.y. Adrijos jūros klimatas, kur vasarą karštis viršija 36 laipsnius, mažai kritulių, vėjuota, o sniego žiemą beveik nebūna. Šiam augalui reikalingas mineralais, ir ypatingai baltuoju akmeniu, kalcitu, praturtintas dirvožemis – tokiomis ekstremaliomis sąlygomis išaugęs šlamutis dar vadinamas amžina, nemirtinga gėlele, nes džiovinamos gėlės nepraranda spalvos ir grožio, t.y. tų savybių, kurios reikalingos plačiam aliejaus panaudojimui.
Pilnam ekologinio ūkio aprašymui paminėsiu ūkio vadovo Dominik Bekavac perspėjimą mums visiems, atvykusiems į ūkį, kad neitume tarp vagų, nes galime įnešti bakterijų augalams ir ten gyvenantiems gyvūnams, t.y. įvairiausiems tarp žiedų dūzgiantiems vabzdžiams, kurių čia neįtikėtinai daug.
Šlamutis angliškai vadinamas Helichrysum, pagal graikų kalbos “Helios” arba saulė, “chrysas” – reiškiančio auksas. Senovės graikai šį augalą naudojo dėl jo grožio ir naudingų savybių. Kažkada šie augalai buvo džiovinami ir aukojami graikų dievams. Gydymo bei medicinos tikslams jis naudojamas nuo 2-3 amžiaus prieš Kristų, vėliau aprašytas renesanso periodo raštuose. Jis gali būti laikomas aštriu augalu dėl savo aromato. Nuo senovės laikų dėl savo savybių šlamutis buvo žinomas kaip Kroatijos auksas ir šiuo metu yra saugomas šalies įstatymais.
Šlamučio eterinis aliejus Young living distiliatorinėse išgaunamas kaitinant vandenį iki reikiamos temperatūros, kol jis virsta garais, garas atidaro augalo membranas – tokiu būdu atpalaiduoja augalo eterinį aliejų. Garas apsijungęs su aliejumi vėliau atvėsinamas, virsta vandeniu, o aliejus atsiskiria vadinamame separatoriuje, nes yra lengvesnis už vandenį. Distiliavimo procesui labai daug svarbių momentų. Pirmiausia, svarbios paskutinės dvi savaitės prieš nuimant augalų derlių – rasos ant lapų kiekis, žydinčių augalų procentas, oro sąlygos. Aliejaus kokybę įtakoja garo katilo dydis ir medžiaga, kondensatoriaus ir separatoriaus tipas, temperatūra, susidaręs spaudimas. Būtent todėl distiliavimo procesas laikomas tiek mokslu tiek menu.
Šlamučio eterinis aliejus sukuria stimuliuojančią ir atgaivinančią atmosferą, todėl tinka garinti dirbant. Turi labai daug naudingų odai medžiagų, todėl jį naudojant sumažėja smulkių raukšlių – galima naudoti įlašinus kelis lašus į veido valiklį, naudojamą prieš miegą, arba sumaišius kelis lašus su baziniu aliejumi pasidaryti atpalaiduojantį masažą. Šlamučio, levandos ir kokosų aliejų mišinys gali atgaivinti nuo saulės pavargusią ir išdžiūvusią odą.
Šlamučių ūkyje be paskaitos buvo suorganizuota praktinė veikla-konkursas “Kas daugiau priskins šlamučių”. Pradžioj ūkio darbuotojai pademonstravo, kaip teisingai jį rinkti. Tuomet visiems buvo išdalinti medžiaginiai krepšiai, pirštinės ir žirklės. Didžiausias malonumas buvo užuosti šlamutį. Net padarėme išvadą, kad skurdesni augalai labiau išskleidžia kvapą. Veiklos pabaigoje maišeliai su augalais buvo sveriami ir žymima, kas, kiek augalų surinko. Nugalėtoja kitądien buvo apdovanota.
Kroatija šiam renginiui pasirinkta ne tik dėl čia augančio šlamučio, bet ir todėl, kad šioje šalyje prasidėjo kompanijos veikla Europoje. Susipažnome su pirmąja marketingo vadove Cornelia, kuri surengė susipažinimo vakarą bei nuoširdžiai dalinosi patirtimi ir istorijomis apie savo veiklą, pristatė Goran Koran, muzikantą ir dainininką, nuo pat pradžių prisidėjusį prie kompanijos įkūrimo ir veiklų, aprodė čia pat, distiliatorinėje, įkurtą senosios distiliavimo įrangos muziejų, atidarytą per vieną naktį – taip sužinojome, kokia atsidavusi komanda formavo pasaulinio lygio kompanijos pradžią.
Paskaitų popietėje išgirdome apie vasaros sezono naujausius produktus, lyderystės principus, šiuolaikinės sklaidos svarbą ir galimybes, motyvuojančius prisiminimus iš bendradarbiavimo su kompanijos įkūrėju D.Gary Youngu bei sudalyvavome sidabrinį rangą pasiekusių kompanijos narių apdovanojimuose.
Įdomu tai, kad citrusiniai aliejai, tokie kaip orange, lemon, spearmint, grapefruit, mandarin, tangerine, žadina mumyse pozityvumą, taikingumą, garą savijautą. “Gary’s light” eterinis aliejus – subalansuoja, harmonizuoja, palaiko žmogaus ryšį su siela ir dvasia. Apsaugai nuo saulės labiausia rekomenduojamas morkų sėklų aliejus. Šlamutis labiausia tinka mišiniams su morkų sėklų, greifurto, pipirmėtes ir levandos aliejais.
Norisi išskirti Douglas Adams edukaciją, kurioje jis labai gražiai susiejo lyderystės principus su augalo auginimu. Tai, kaip atrenkamos kokybiškos augalo sėklos, atitinka produkto įsimylėjimą. Augalo šviesos poreikis atitinka lyderio tapimą vedliu kitiems, t.y. buvimą šviesa kitiems. Vanduo – atitinka būtinybę užmegzti ryšius. Papildai – tai turinys ir kūrybiška informacija. Trąšos – tai dėkingumas, pripažinimas, atgalinis ryšys. Ravėjimas – atitinka problemų sprendimą. Augalo oro poreikis – tai kaip lyderiui puikios patirties įkvėpimas. Augalo augimo vieta – tai lyderio nepriklausomybė, grupinis darbas, lyderystė.
Įkvėpė ir Douglo Adams demonstruotas filmukas, kuriame D.Gary Youngas trumpai ir aiškiai apibūdina savo kelią į pasaulinio lygio kompanijos sukūrimą: “jei aš galiu, tai gali ir tu”.
Na o turtingą kultūrinę programą paįvairino pasiplaukiojimas laivu, kuriame dar labiau prasiplėtė pažinčių ratas ir papilnėjo sėkmingų istorijų bagažas. Teko garbė atsisėsti prie vieno stalo su austrų kompanija, kurie nuoširdžiai dalinosi savo atėjimo į verslą istorijomis, patirtimis, bei klausėsi mūsų, lietuvių, pasakojimų – tokiu būdu praturtėjome tiek žinių tiek kontaktų prasme, o taip pat lavinome anglų kalbos kalbėjimo įgūdžius, mėgavomės netikėta patirtimi (tai buvo nuostabus siurprizas, nenumatytas programoje).
Aplankėme Šibeniką, vieną seniausių Europos miestų, kaidaise okupuoto venecijiečių, dabar – įtraukto į Unesco paveldo objektų sąrašą. Šibenikas – trečias pagal dydį Dalmatijos miestas. Kroatai apsigyveno šiame mieste jau VII amžiuje. Šibenikas kitaip dar vadinamas akmens miestu, nes pastatytas ant akmenuotos krantinės ir iš akmenų: visi pastatai, laiptai, senamiesčio grindinys yra iš akmens. Miestas įsikūręs kalno papėdėje ir apsuptas net keturių tvirtovių. Senamiesčio architektūra žavi savo viduramžių pastatais su spalvotomis langinėmis, žaviu senamiesčiu, kuris tarsi labirintas, pakrante prie jūros ir įspūdingu skaičiumi bažnyčių (senamiestyje jų skaičiuojama net 14).
Iš anksto susiplanavus kelionę, pavyko apžiūrėti ir Krka nacionalinį parką, kuris nutolęs nuo Šibeniko tik 16 km. Krka vadinama gražiausia Kroatijos upė, kurios žemupyje ir vidurupyje yra net septynios grupės įspūdingų krioklių. Iki 2021m. dar buvo galima maudytis prie didžiojo krioklio, tačiau saugant gamtą, šiuo metu tai yra draudžiama.
Vos grįžus, pavyko suorganizuoti nuotolinį kelionės į Helichrysum Sead to seel” pristatymą bendruomenei, buvo padarytas įrašas, todėl jį galima rasti pagal šią nuorodą: https://youtu.be/f4MuCqBpt8c.
Peržiūrėjus pristatymą, maloniai prašome palikti savo atsiliepimus užpildžius anketą – mums labai svarbi Jūsų nuomonė ir pasiūlymai: https://forms.gle/4CHxyzbS45w8x2pF6
Parengė Loreta Valuckienė