Projektas „Kursai besikuriančioms bendruomenėms“ – Experience Week „Serene Light Gardens“ community (Ispanija, Tenerife) –  asociacijos „Gyvoji planeta“, Kalnuotės bendruomenės ir Lietuvos ekobendruomenių asociacijos atstovių patyriminė savaitė.

Ne pelno asociacija „Kūrybinės sąmonės mokykla“, įregistruota Ispanijoje 2008 m. Bajamaras yra ramus pakrantės miestas Tenerifės šiaurės rytuose, kuriame yra puiki sveiko maisto parduotuvė, keletas gražių restoranų, barų, mažų parduotuvių, paštas ir, žinoma, natūralūs baseinai Atlanto vandenyno pakrantėje.

experience-week-in-serene-light-gardens

Nuo pradžių „Serene Light Gardens“ įkūrėjai, Michael Pierre ir Yasmin, buvo karštai pasišventę diegti permakultūrą – ekologinę sodininkystę ir tvarų gyvenimą bei skatinti projektus apie tvarumą, holistinę saviugdą ir dvasingumą, dalytis savo vizija ir padėti „ekokaimų“ kūrimuisi.

Misija

Sukurti ekologinio mokymosi centrą, kuriame galėtų gyventi 1–4 šeimos, ir pasiūlyti erdvę, kurioje būtų galima dalintis ir mokytis alternatyvaus gyvenimo būdo. Siekiame turėti permakultūros sodus, biokonstrukcijų pastatus, švarią energiją, jogos, meditacijos galimybes…

Pagrindiniai šio projekto tikslai yra:

 • Sugrąžinti Motinai Žemei visą gausą, kurią ji taip nesavanaudiškai mums besąlygiškai suteikia.
 • Kurti aplinką, kurioje iš tikrųjų galime patirti gyvenimą, apie kurį daugelis iš mūsų svajojo: ryšį, sinergiją, harmoniją ir meilę kuriant kartu su Motina Gamta, giliai jos klausantis, kad pasimokytume iš jos nesibaigiančios išminties, rūpestingumo. Dirbdami kartu, siekdami bendrų tikslų su nuoširdžiu dėkingumu mokytis priimti gyvenimo pilnatvę ir gausą.
 • Kad žmonės būtų autentiški, dėmesingi, nepriekaištingi ir atsakingi už save, kad galėtų kartu sukurti pasaulį, kuris ugdytų pagarbą ir atsidavimą gyvenimui visuose lygmenyse.
 • Formuoti, skleisti supratimą, kad net ir nedideli pokyčiai mūsų gyvenime gali turėti reikšmingą teigiamą poveikį, jei eisime teisinga kryptimi.

„Serene Light Gardens“ ekobendruomenės veikla:

 • Permakultūra ir agromiškininkystė
 • Holistinio šamaniško gydymo sesijos
 • Vaistiniai ir laukiniai valgomieji augalai
 • Agnihotra gydomosios ugnies ritualas ir meditacija

Permakultūros sodai

experience-week-in-serene-light-gardens-2Šiuo bandomuoju projektu siekiama sukurti ekologinę gyvenvietę, taip pat terapinį ir edukacinį centrą, kuris taptų pavyzdžiu ir gyva nuoroda į mūsų natūralią aplinką, integruotą gyvenimo būdą. Viską sups nuostabaus grožio permakultūriniai sodai.

Švietimo centre, pastatytame naudojant pažangiausias biokonstrukcines ir sakralinės geometrijos technologijas, taip pat vyksta nuolatiniai agroekologijos, atsinaujinančios energijos ir įvairių tvaraus gyvenimo aspektų tyrimai, seminarai ir paskaitos, kurias veda ir ves visų tipų profesionalai, turintys tarptautinį pripažinimą naujų technologijų, mokslo, bioarchitektūros, permakultūros ir kt. srityse.

Kaip dalis centro bus sukurtas sveikinimo centras, makrobiotikų ir vegetariškas restoranas bei nedidelė parduotuvė su natūraliais produktais, meno ir amatų gaminiais, kurie bus plėtojami vietos bendruomenėje, taip pat visų rūšių produktais ir medžiagomis, atsižvelgiant į mūsų tvarumo idealus.

experience-week-in-serene-light-gardens-3Įsipareigodami ugdyti, palaikyti pagarbų santykį su aplinka, jie pradėjo tyrinėti visas skirtingas sritis, kurios leidžia žmonių gyvenvietei klestėti tobuloje simbiozėje su gamta, ne tik neteršiant ir nepažeidžiant jos, bet stengiantis atkurti ir atgaivinti sunykusias ekosistemas, taip pat sukurti naujas ekosistemas, jau sukurtas integruoti žmogaus buvimą į gausos ir maksimalaus savarankiškumo aplinką, nuolat gerinant dirvožemio turtingumą. Lygiagrečiai su meditaciniu centru bus pastatyti keli tvarūs namai su atitinkamais permakultūriniais sodais, kuriuose galės apsistoti projekto dalyviai.

Šią iniciatyvą iš dalies finansuoja visa profesionalų komanda, kurią integruoja šeimos ir įvairių tautybių asmenys, kurie padės kelti ir valdyti centrą, taip pat finansuos savo namus. Bus sukurtas kooperatyvas, fondas, įmonė ar bet koks kitas formatas, kuris geriausiai atitiks projekto poreikius ir tikslus.

2022-03-04 dalyvavome Yasmin vedamame seminare apie laukinių vaistinių augalų gydomąsias savybes, naudojimą, apie permakultūros ypatumus.

Serene Light Gardens community

Labai graži vieta, puiki idėja išsaugoti natūralią gamtą, jos ciklus išmaniai ir kūrybiškai panaudojant ekologiškam gyvenimo būdui įtvirtinti. Įkvepiantis siekis puoselėti šeimyninį bendruomeniškumą. Apie visa tai išsamiai pasakojo Michael.

Serene Light Gardens community

Vandentvarka

Nors idealiausia savarankiško aprūpinimo priemonė būtų pasirinkti žemę su nuosavu vandens šaltiniu, tokią situaciją nėra lengva rasti Tenerifės pakrantėje. Komunalinio išvalyto vandens nereikia, nes sukurta kita, ekologiškesnė ir sveikesnė alternatyva. Čia tikrai reikia aukščiausios kokybės žemės ūkio vandens, naudojamo tiek žemės ūkyje, tiek buityje. Laikui bėgant įsitvirtinus miškui, laistymo poreikis mažėja ir sukuriamas visas mikroklimatas vientisoje ekosistemoje.

Vandens srautui formuoti panaudotas:

experience-week-in-serene-light-gardens-8

 • Vandens distiliavimas arba tinkamas filtravimas buitiniam naudojimui.
 • Sumanus slenksčių dizainas (išlyginti vandens kanalai), kad maksimaliai išnaudoti drėkinimui lietų.
 • Gražių tvenkinių ir „latakų formų“ kūrimas (ypatingos ir meniškos kaskados, kuriose vanduo teka spiralinėmis formomis, suteikia energijos ir atgaivina vandenį).
 • Specialius prietaisus rasai, atmosferos drėgmei ir lietui kaupti.
 • Atsižvelgiant į pasirinktos žemės artumą prie jūros vandens, planuojama ištirti galimybę sukurti ekologiškas gėlinimo sistemas, kurios galėtų aprūpinti didesniu gėlo vandens kiekiu.

Nuotekų valymas:experience-week-in-serene-light-gardens-6

Vandenų tvarkymas vyksta laikantis ekologinių fitovalymo normų, per įvairias talpyklas su valymo sistemomis, naudojant atitinkamus vandens augalus, mikrodumblius ir naudingąsias mikrobakterijas, taip pat filtravimo sistemas, leidžiančias saugiai pakartotinai panaudoti tą vandenį žemės ūkyje.

Holistinė sveikata

Aviliai leidžiami, jei jie tvarkomi sąmoningai ir pagarbiai, išgaunant tik nedidelį medaus procentą (dėl jo gydomųjų savybių), kad bitės galėtų pačios prižiūrėti ir nereikėtų maitinti jų cukrumi ar kitais būdais.

Bendruomenės nariai laikosi sveikų mitybos įpročių; centre dėstomi vegetariški kursai. Infrastruktūrą sudaro nedidelis SPA centras su baseinu, sauna ir hidroterapija, taip pat procedūrų kabinetai, kuriuose lankytojai taip pat galės gauti profesionalius masažo seansus, natūropatiją, fitoterapiją, akupunktūrą, kinezioterapiją, mitybos konsultacijas, psichoterapija ir pan.

Socialinė integracija ir ekonominis gyvybingumas

experience-week-in-serene-light-gardens-5Nors bendruomenė yra daugiakultūrė ir daugiakalbė, jos tikslas yra integruotis su aplinkiniais rajonais ir bendruomenėmis, taip pat su vietos, regionų ir nacionalinėmis valdžios institucijomis, įskaitant Europos Sąjungą ir visą tarptautinę bendruomenę, vadovaujantis bendradarbiavimo dvasia, savitarpio pagalba.

Kaip projektas, turintis aukštų ir kilnių tikslų, „Serene Light Gardens“ bendradarbiauja su daugybe NVO (nevyriausybinių organizacijų), asociacijų ir organizacijų, nenuilstamai dirbančių humaniškesnės, teisingesnės, tvaresnės ir sveikesnės visuomenės labui, siūlydami gyvą šių principų pavyzdį, mokymus. Dalis pajamų, gautų iš kursų, nukreipta į stipendijas žmonėms, neturintiems išteklių, arba socialiai remtiniems, norintiems mokytis ir dalyvauti įvairiuose seminaruose ir edukacinėse programose, taip pat šeimų sodams.

Taip pat vystoma savanorystės sistema. Dalis pajamų iš terapijos centro naudojama gydyti žmones be išteklių, kuriems gali prireikti įvairių profesinių sričių pagalbos. Vaikams ir paaugliams rengiami specialūs seminarai ir kursai, organizuojamos ekskursijos su gidu bendruomenės mokykloms, universitetams ir kitoms organizacijoms.

Šio projekto tikslas – finansinis savęs išlaikymas, o visa veikla: apgyvendinimo paslaugos, sveiko maisto restoranas, ekologiškų maisto produktų, natūralių produktų ir amatų gamyba ir pardavimas leis pasiekti ilgalaikį, tvarų gyvybingumą.

Planuojami kursai ir seminarai (dalis jau vedama):

 • Makrobiotinė ir vegetariška mitybaexperience-week-in-serene-light-gardens-11
 • Natūrali medicina
 • Bioarchitektūra
 • Kūrybinis perdirbimas
 • Joga ir meditacija
 • Amatų ir natūralių gaminių gamyba
 • Kūno suvokimas ir išraiška
 • Nesmurtinis bendravimas ir grupės dinamika
 • Permakultūra ir ekologinis ūkininkavimas
 • Atsinaujinanti energija
 • Švietimas apie atsakingą vartojimą, gamybos, produktyvumo tvarumąexperience-week-in-serene-light-gardens-4
 • Sakralioji geometrija
 • Tai-chi, Qi-Gong
 • Dainavimas ir šokiai
 • Sportas

„Serene Light Gardens“ bendruomenė tikisi, kad „Retreat Center“ ir visos bendruomenės unikalumas, architektūrinė ir holistinė vertė pritrauks sąmoningesnį turizmą ir daugiakultūrį interaktyvų žmonių srautą, kas ženkliai pasitarnaus darnaus vystymosi srityje.

experience-week-in-serene-light-gardens-14Parengė Lina Rudaitienė

https://www.youtube.com/GyvojiPlaneta