Projektas „Kursai besikuriančioms bendruomenėms” – Experience Week Losportales bendruomenė Ispanijoje

2021 m. spalio 24 – lapkričio 1 dienomis dviems Kalnuotės bendruomenės narėms, Elenai Ramonaitei ir Danguolei Bernotiene, teko pabuvoti nuostabiame Experience Week Losportales Ispanijoje bendruomenės renginyje. Sužavėjo šių žmonių nuoširdumas ir paprastumas. Bendruomenėje nuolat gyvena 40 narių, tarp jų 5 vaikai.

Bendruomenė buvo įkurta 1984 metais,  ūkis yra Siera Morenos papėdėje, apie 50 km į šiaurę nuo Sevilijos, ir užima 200 ha plotą. Elektra daugiausia gaunama saulės baterijomis, o didžioji statybų dalis atlikta savomis rankomis. Bendruomenė naudoja savo rankomis ūkyje užaugintą maistą: daržoves ir prieskonius, arbatas, kartą per savaitę ar dažniau kepa ekologišką, be gliuteino duoną, kurią parduoda gretimame kaime. Nariai kas mėnesį moka nedidelį nario mokestį, taip pat darbo dienomis prisideda prie ūkio ir virtuvės darbų. Buvo gražu stebėti, kaip geranoriškai nariai tarnauja bendruomenei ir vienas kitam, kaip puoselėja nekonfliktiškumą ir pagarbą.

Čia nuolat vyksta renginiai, seminarai. Trečiadieniais bendruomenė tradiciškai turi savo bendrą sueigą, kurios metu kiekvienas pasakoja apie savo būseną, savijautą, taip pat pagal Karlo Gustavo Jungo teoriją nagrinėja pasąmonės kalbą, matytus sapnus. Kiekvieną šeštadienį vyksta nors nedidelė šventė, į kurią dažnai atvyksta ir kaimyninio kaimo gyventojai.

Per šią patyrimo savaitę kartu su 24 žmonių grupe, tarp kurių buvo ispanai, vokiečiai, olandai, mes taip pat prisidėjome prie virtuvės ir ūkio darbų, išklausėme paskaitas apie bendruomenės veiklos modelį, žaidėme įvairius žaidimus, pasakojome apie savo sapnus ir patirtis, o savaitgalį grupelėmis suruošėme po nedidelį jumoristinį vaidinimą. Ir, žinoma, daug bendravome, kalbėjomės, netgi kartais nelabai galėdami susikalbėti, nes kai kurie ispanai visai nemokėjo anglų kalbos, – turėjome širdies ir ženklų kalbą, kuri padėjo kartu pasijuokti, pajusti vienas kito sielą. Buvo tikrai gaila išsiskirti, o patirtis liko kaip neįkainojama, užsimezgė emociniai ryšiai.

Manyčiau, kiekvienas, kuris ketina gyventi bendruomenėje, turėtų apsilankyti Losportales, kad suprastų, išmoktų, kaip galima gyventi kartu su kitais žmonėmis darnoje ir skaidrume. Jie patys taip pat mokosi kasdien, kaip spręsti nedidelius tarpusavio nesutarimus, naudoja tam specialias psichologines priemones, sociokratiją. Dėkojo ir mums, kad mes įnešėme į jų bendruomenę kažką naujo, minėjo, kad šios patyrimo savaitės pabaigoje dar nesinori mūsų paleisti. Šioje erdvėje vėrėsi atvirumas, todėl šios kelionės mes, dvi šio projekto dalyvės, neužmiršime dar labai ilgai.

Parengė Elena Ramonaitė

experience-week-losportales-ispanijoje-bendruomene